Praha na ex. !

19. října léta páně 2009 jsme se my, studenti 1. ročníku, tedy 1.A, V5.A + V5.B, pod vedením Mgr. J. Strachoňové a Mgr. D. Vlnaté vydali do Prahy na celodenní exkurzi zakončenou divadelním představením – Oidipus vladař.
Hektický den jsme začali v ranním metru. Polovina z nás se nemohla dočkat prohlídky Vyšehradu a nastoupila do  jedoucího metra bez dozoru. Naštěstí mezi námi netrpělivými byl i Čenda, který nás zachránil a vystoupil s námi na správné stanici. První jsme navštívili NKP Vyšehrad. Spolu s průvodcem jsme prošli celý areál Vyšehradu, seznámili jsme se s bohatou historií původního hradiště, vývojem a jeho dnešní podobou. Dále jsme prošli vyšehradskými kasematy a obdivovali jsme originální sochy z Karlova mostu. Poté jsme si prohlédli Klementinum, prošli zdejší barokní knihovnu, která nás uchvátila svým rozmanitým výběrem starých knih. Bohužel jsme si je nemohli prolistovat. Následně jsme vystoupali na Astronomickou věž, kde jsme byli obeznámeni se základy astronomie. Z věže byl překrásný výhled na celou Stověžatou. Schody ve věži byly velice strmé, a tak byla zpáteční cesta dolů krušná jako průchod školním koridorem. V zimě. Po absolvování výletu po Matičce jsme se pomalu chystali na divadelní představení. Museli jsme se přes celé město vrátit pro své společenské obleky, které zůstaly v autobuse. Cesta byla velice komplikovaná, obzvlášť cesta metrem. Jeden z našich studentů nešťastnou náhodou zapomněl vystoupit na domluvené stanici a svezl se o několik stanic dál. S napětím jsme ho očekávali a při jeho příjezdu jsme začali společně s paní profesorkou tleskat a jásat a mávat a juchat a radovat se a veselit se a smát se a byli jsme rádi, že je živ a zdráv a my stihneme divadlo. Když jsme byli všichni konečně pohromadě, začali jsme hledat autobus, který se nám neustále schovával. Po dlouhém a napínavém pátrání se nám konečně podařilo ho najít. V klidu jsme se přichystali a přemístili jsme se před divadlo Pod Palmovkou. Všem nám to ve společenském oblečení slušelo. Je čas. Vcházíme dovnitř. Procházíme bludištěm divadelních chodeb. Odkládáme věci do šatny. Usedáme. Opona se zvedá, světla se zatemňují, hudba zní. Na scénu vchází J. Langmajer v roli Oidipa…konečně.
Celé představení bylo velice zajímavé a herci předvedli neskutečný výkon. Po představení nás vyzvedl autobus a jeli jsme zpět do svých domovů.
Celý výlet do Prahy se nám nesmírně líbil. Nekonečně velký, nikdy nehynoucí vděk náš, bychom rádi věnovali především Mgr. J. Strachoňové a Mgr. D. Vlnaté za organizaci celého výletu.
DoViet Anh, V. Benešová
V5.B
Korekce: M.F. + A.P
,,Oidipe, Oidipe, běž radši rychle za holkama,
neseď pořád doma, tam je jenom tvoje mama.“
                                                        (MF + AP)