30 let partnerství s gymnáziem ve Schwarzenbergu

Rozvíjení partnerských vztahů se školami v zahraničí má pro naše gymnázium nezastupitelný význam. Umožňuje organizovat krátkodobé i dlouhodobé studijní pobyty našich žáků, pořádat kulturní, společenské a sportovní aktivity.

S našimi kolegy z gymnázia B. Brechta ve Schwarzenbergu se pravidelně scházíme od roku 1975 při sportovních utkáních či společných koncertech.

10. prosince se uskuteční jubilejní setkání, při němž bude nejen na co vzpomínat, ale také co plánovat. Zprávu o průběhu oslav včetně fotodokumentace Vám nabídneme příští týden.

Gymnázium Ostrov slavilo 30 let partnerství z gymnáziem ve Schwarzenbergu.

V prosinci roku 1975 vznikla partnerská dohoda mezi Gymnáziem Ostrov a Gymnáziem B. Brechta ve Schwarzenbergu, kterou během 30 let neohrozily změny politické, ekonomické ani klimatické. U počátků vzájemné spolupráce stály legendární osobnosti ostrovského gymnázia, profesoři R. Kutílek a J. Janisch, a tehdejší reditel – J. Mraček.

Oslavy kulatých narozenin oboustranně přínosné spolupráce proběhly ve Schwarzenbergu – a byly slavnostní i bujaré jak se patří. Bohatý kulturní program s účastní významných pamětníků doplnilo i tradiční (každoroční) volejbalové utkání profesorských týmů. Společné aktivity se konají po celou dobu spolupráce - patří k nim zejména výměnné studijní pobyty, sportovní klání či koncerty.

Podobné partnerské svazky mají v současnosti pro Gymnázium Ostrov nezastupitelný význam. Umožňují realizovat nejen studijní pobyty, ale také mezinárodní workshopy a simulační hry (např. POL&IS), kulturní i sportovní akce či prázdninová setkání. Škola tím pro své studenty výrazně rozšiřuje nabídku možností studia cizích jazyků, jejichž znalost je pro úspěšnost v dnešní době nezbytná. Dohodu o partnerství má naše gymnázium uzavřenou také s bavorskými gymnázii ve Wundsiedelu a Hofu, nová je spolupráce z francouzsko-německým lyceem v Saarbrückenu. Nic z toho by nebylo reálné bez neutuchající aktivity vyučujících cizích jazyků, zejména Mgr. Dany Osičkové. Vážíme si toho, že naše gymnázium takové profesory má.