Zeměpis v terénu - exkurze se studenty

Dne 18.9.2006 proběhla zeměpisná exkurze pro studenty 2.B. Akce byla provedena pod vedením Mgr.J.Nováčka a Mgr.D.Kišové. Hlavním cílem byla ukázka výsledků působení člověka a přírodních sil při tvorbě reliéfu. Navštívili jsme bývalý kaolínový lom u Velkého Rybníku. Byla zhodnocena funkce okolní krajiny a možnosti jejího využití. V samotném lomu studenti mohli vidět např. odhalené podloží vzniklé vulkanickou činností, sedimentární vrstvy těženého kaolínu nebo výsledky svahových pochodů (ronové rýhy, sesuvy půdy aj.). Na dalším stanovišti byla provedena měření s pomocí kompasu a nakreslen panoramatický náčrt. Druhou navštívenou lokalitou byla část naučné stezky u Horní Blatné, konkrétně Ledová a Vlčí jáma. Zde byly zhodnoceny klimatické změny vlivem nadmořské výšky, hospodářský vývoj oblasti (demografické změny), výsledky důlní činnosti.