Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Britské lázně jak je neznáte, aneb studijní pobyt v lázeňském městě Bath.

Foto

 

V neděli 9.května po obědě jsme se vydali na dlouhou cestu do anglického lázeňského města Bath přes Německo, Belgii, až jsme se brzy ráno dostali do francouzského přístavu Calais. Všichni jsme byli rozespalí, rozlámaní po celé té dlouhé cestě. V půl deváté ráno jsme se nalodili na trajekt a vydali jsme se vstříc bílým doverským útesům. Anglie nás přivítala slunečným počasím, které nám vydrželo prakticky celý pobyt. Po pár hodinách jízdy krásnou anglickou krajinou jsme dorazili k našemu vytouženému cíli.
 Město Bath se rozkládá v údolíčku a již z dálky vás zaujme věž bathského opatství (Bath Abbey). Během několika minut jsme byli v centru tohoto nádherného města. Navštívili jsme římské lázně, které zde byly založeny už padesát před Kristem. Jejich expozice nás seznámila s tehdejším provozem lázní, nástroji, mincemi a zvyky římské kultury. Ti odvážnější z nás měli možnost ochutnat místní horké prameny:-). Zájemci mohli také navštívit Bath Abbey. V opatství byla nádherná gotická vitrážová okna s výjevy z života Ježíše Krista. Navštívili jsme také Circle, což je ulice tvarovaná do kruhu a v jednom z domů bydlí i známá hollywoodská star Nicolas Cage! Bohužel, nepodařilo se nám ho zastihnout doma.Zřejmě zase někde něco točil…………..
 V podvečer jsme byli rozděleni do hostitelských rodin, které se o nás celý pobyt pečlivě staraly. S kamarádkou Sárou jsme se dostaly do rodiny postarších manželů – Mika a Jeany, kteří bydleli na okraji města v Odd Down. Byla to klidná čtvrť, všude byly krásné domky, udržované předzahrádky a čistá dětská hřiště. A náš pokojíček? Prostě nádhera! Připadaly jsme si jako proncezny!
Druhý den jsme ráno jsme se vydali do školy, kde jsme byli rozděleni do tří skupin a vydáni na pospas našim novým anglickým lektorům – Mr.Willovi a Mr.Alanovi. V poledne jsme plni nových znalostí vydali na výlet do Glastonbury, což je malé hippies městečko, kde jsme navštívili kuchyni Glastonburského opatství, kde si náš pan profesor Fresser vyzkoušel jaké to bylo být mnichem kuchařem v době středověku. Aby paní průvodkyně prověřila naši fyzickou zdatnost, vzala nás na Tor – nejvyšší kopec z okolí z kterého je vidět široko daleko. Navečer nás, unavené, ale plné nových zážitků, naši milí páni řidiči odvezli nazpátek do hostitelských rodin.
Ve středu ráno jsme vyjeli na celodenní výlet do Gloucesteru, kde jsme navštívili katedrálu, doky a absolvovali projížďku na loďce Queen Boadicea II., která pomáhala zachraňovat britské vojáky při jejich evakuaci z Dunkerque za 2. světové války. Pro projížďce jsme se přesunuli do městečka Lacock, kde jsme navštívili opatství a vesničku, která ztvárnila Prasinky v Harry Potterovi:-)
Ve čtvrtek ráno jsme šli znovu do školy a odpoledne jsme jeli na výlet Salisbury, kde jsme viděli nádhernou salisburskou katedrálu a došlo i na shopping:-) Poté nás páni řidiči odvezli ke kamennému monumentu Stonehenge Nikdo dodnes neví k čemu tohle místo sloužilo, možná to bylo pohřebiště, lázně nebo snad něco jiného? Kolem monumentu bylo mnoho mohyl, které mohly sloužit jako hroby velmožů.
Náš poslední den v Bathu jsme započali opět pilným studiem, po němž jsme se vydali na výlet - tentokrát do Somersetu. Po výletu jsme dostali v Bathu poslední rozchod, abychom si mohli nakoupit suvenýry a znovu se pokochali krásami města.
V sobotu ráno jsme se vydali na cestu do Londýna, kam jsme dojeli kolem desáté ranní. Projížděli jsme lodí po Temži, viděli jsme Muzeum moderního umění, Londýnské oko, Tower Bridge, vězení Tower, Viktoriinu věž se slavným zvonem Big Benem, prošli jsme si Čínskou čtvrť, shlédli jsme otisky na ,,chodníku slávy“, nejslavnější ulici nákupů Oxford street, Covent Garden, Picadilly Circus s fontánou Eros, Kleopatřinu jehlu. Byl to den nabitý zážitky. Všichni jsme už unavení nasedli do autobusu a rozloučili se s krásným a starobylým Londýnem. Řidiči nás na rozloučenou převezli přes Londýnskou chloubu - Tower Bridge. A už jsme se vraceli k pobřeží a z dálky se s námi loučily ty Doverské bílé skály, které bývaly tím posledním, co vídávali námořníci když se vydávali na své cesty. A opět před námi byla ta dlouhá cesta domů…
            Studijní pobyt se vyvedl, a zanechal v našich srdcích samé příjemné zážitky.
Ráda bych poděkovala našemu dozoru, paním profesorkám Dagmar Žerebjatěvové a Jitce Brychtové a také panu profesoru Jiřímu Fresserovi za organizaci výletu, a také za jejich toleranci a trpělivost. A nesmím zapomenout na naši stále milou a dobře naladěnou průvodkyni, slečnu Ivu Bouchnerovou ze Student Agency, díky níž se výlet stal jednou velkou, nekončící party!
 
Lucie Madajová, 2.A

 Zpět

Gymnázium Ostrov