Národním divadlem od sklepa až na půdu

„Ano opravdu jsem ho spatřila. Seděl tam, poklidně popíjel kávu. Jeho přítomnost mě naplňovala zvláštní úctou. Pak ovšem přišli paparazzi a genius loci odešel ze Slavie,“ pravila naše věrná čtenářka Jaroslava. O kom, že byla řeč? Do kavárny totiž během naší exkurze  v Praze zavítal exprezident Václav Havel. Slavii navštěvují vůbec samí důležití lidé. Mohli jsme vidět i pana Arnošta Lustiga, který spokojeně mířil z kafetérie na taxi.

Naši studenti měli skvělou možnost osahat si Národní divadlo na místech, kde se ho dotkly významné osobnosti (jako třeba Vojta Dyk). Zhlédli také, čirou náhodou, stavbu scény od pokládání koberců až po instalaci prachtikáblů (Rádi byste věděli, o čem mluvíme, že?) a  závěrečné spuštění Hynaisovy opony.

Celé divadlo působilo velice honosně a to hlavně pro jeho převážně pozlacený povrch, který se díky pracovitým zlatým českým ručičkám rok od roku stále ztenčuje a ztenčuje. Přiznáme se, i my jsme si sáhli na pozlacená bříška andělíčků.

Naší pozornosti neunikly základní kameny, busty slavných umělců, honosné trigy, vrchní galerie, 150 schodů tam i zpět a jistý nejmenovaný fast food (I’m lovin‘it).

Večeru předcházelo volno, které většina slečen prožila v našem školním autobuse, při umělecké malbě svých obličejů a přípravě večerních rób. Poté nastala ta velká chvíle. Vše nedůležité bylo odloženo v šatně, všechny zakázané fotoaparáty byly připraveny k použití, všechna děvčata naladěna na notu Vojty Dyka. Opona se zvedá, studenti skoro nedýchají, na scénu vkráčí Pohádka (180 cm, zhruba 65 kg, povolání: operní pěvkyně) a v jejích patách Radúz a Mahulena.

„Z hudby mi mrazilo v zádech, byla to nádhera, ale trochu mě mrzelo, že v celém Národním divadle jsem našla jen jedny dámské záchodky,“ řekla jedna nejmenovaná Jana. Kdyby jen tušila, že zatímco jsme seděli ve vyhřátých saténových poduškách, na Karlovarsku začalo sněžit.

S bolestí v nohou avšak s klidným romanticky naladěným srdcem, jsme se v jednu hodinu ráno dostali domů.

Chtěli bychom poděkovat vyučujícím  p. J. Strachoňové a p. J. Hechtovi, také paní

V. Kuchařové, která nám zajistila exkurzi do Národního divadla.

Jana Hájková, Jakub Krejča