Výstava v kotelně

V uplynulém roce jsme ve výtvarné výchově věnovali několik hodin tématu Piaristé. Chtěli jsme výtvarnými díly připomenout, že gymnaziální vzdělávání má u nás dlouhou tradici a že naše škola navazuje na existenci školy piaristické. Naší snahou bylo propojit vizuální zkušenost člověka 21.století s tématem středověkého kláštera, školy a života v ní.

Výtvarná zkušenost naší doby se zajímavě pojila s historií v obrazech budovy kláštera, jak jsme ji poznali ze starých rytin. Techniky akrylové malby a koláže vytvořily novou kvalitu, až paradoxně působilo zpracování pojmu PIARISTÉ do podoby loga či street artového tvarosloví. V některých pracích jsme však ctili klasické techniky a pokusili jsme se napodobit studii středověké draperie. Objevování tajemství minulosti vneslo fantazii do otázek: jak asi vypadala dlažba kláštera, co by se pod ní mohlo skrývat…bílé figury nám nabízely setkání s duchy minulosti.

Pro instalaci výstavy jsme zvolili bývalou kotelnu školy záměrně. Prostředí starých zdí a sklepení se velmi dobře hodí pro akcentování prvku tajemna. Vycházeli jsme ze zkušenosti, že současné umění je často prezentováno v opuštěných továrních halách a v neobvyklých interiérech.

Výstavou s názvem PIARISTÉ jsme chtěli připomenout nejen středověkou školu v Ostrově, ale i studentský svět dnešních mladých, Den studentstva 17.listopad, výročí začátku sametové revoluce, kdy mnoho intelektuálů opustilo právě prostory kotelen, aby pomohlo návratu demokracie do naší společnosti.

Uvědomovat si souvislosti věcí a učit se věci nové…to byla naše výtvarka prima, tercie,první ročník ve školním roce 2005/06. Instalace výstavy kvarta B, listopad 2006

Mgr. Jana Hasmanová