Gymnázium v časech renesance

Pondělí 15. ledna sjednotilo dění na ostrovském gymnáziu jedno společné téma – období renesance. V tělocvičně se představila skupina historického šermu Perštějni, která kromě zbraní a ukázek bojového umění seznámila studenty také s dalšími stránkami života v době renesance. Studenti byli do představení aktivně zapojeni a sami se tak téměř na vlastní kůži ocitli v době před 400 lety.

Pro zájemce byla dále připravena zajímavá výtvarná dílna na téma „Myslet jako Leonardoť, při níž se aktéři seznámili s postupem kresby nejznámějšího renesančního mistra. Pěvecký sbor gymnázia připomněl 16. století renesančními písněmi během svého vystoupení na chodbě školy. I v těchto prostorách se totiž soudobý čas přesunul do „času znovuzrozeníť a připomínal se všem průchozím stylovou výzdobou, kterou připravily se studenty profesorky výtvarné výchovy.

Odpoledne se pak uskutečnila přednáška MUDr. Pavla Hechta na téma „Život šlechtice v době renesanceť. Tuto dobu připomínala i výuka ve všech předmětech – vždy svým způsobem a podle svých specifik : v hodině základů společenských věd pronikli studenti do podrobností renesanční filosofie, ve fyzice a matematice vstoupily do vyučování vědecké veličiny 16. století, v zeměpisu prožívali žáci dobrodružství objevných plaveb a jejich vliv na vznik nových map …

Samozřejmě, že celý projekt nebyl samoúčelný. Od nového školního roku bude probíhat výuka podle nových osnov, které právě vznikají v souladu se školním vzdělávacím programem gymnázia. Nové osnovy s podobným setkáváním předmětů na základě společného tématu počítají.