O etiketě na cestách přednášela PhDr. Jarmila Kocourková

21. prosince přednášela našim studentům PhDr. J. Kocourková o svých zkušenostech ze zahraničí, které sepsala do knihy Etiketa na cestách aneb jiný kraj, jiný mrav. Jarmila Kocourková žije dlouhá léta ve Švédsku a problematice etikety se intenzivně věnuje v rámci svých aktivit kulturního sbližování mezi národy. Do této „bible“ etikety pojala komplexně celou Evropu, tedy Evropskou unii, jako území nám nejbližší a životně nejdůležitější. K tomu přidala řadu dalších zemí, do nichž cestujeme čím dál víc: USA, islámské země, Izrael, Indii, Čínu a Japonsko. O každé zemi (včetně té naší) uvádí základní údaje, kulturní specifika, klíčové události historie, známé osobnosti, atd.- tedy vše, co nám může otevřít cestu k pochopení a úspěchu, ale i čeho se máme vyvarovat. První vydání vyšlo před šesti lety pod názvem Jiný kraj, jiný mrav a bylo okamžitě rozebráno, ba dokonce se podle této knihy vyučuje na několika vysokých školách mezinárodních vztahů. Děkujeme za návštěvu a inspiraci pro cestu do Skandinávie.

Ivan Machek