Dobré očekávej - na zlé buď připraven!

Heslo skautů, kteří skončili jako muklové v 50. letech v dolech na Jáchymovsku.

9. března 2012 o svém zatčení a věznění vyprávěl studentům bývalý mukl a skaut pan Zdeněk Mandrholec (místopředseda konfederace politických vězňů v Karlových Varech). Zatčen byl v roce 1954 během své vojenské služby v K. Varech. Byl obviněn z velezrady a kolegiem Nejvyššího vojenského soudu odsouzen na 10 let. V letech 1954-1960 byl vězněn v jáchymovských dolech Nikolaj, Rovnost a Mariánská. V roce 1960 propuštěn na amnestii.

Odpoledne jsme společně navštívili třídírnu uranové rudy v areálu bývalého závodu Škoda Ostrov (tzv. "Věž smrti"), kde mohli studenti na vlastní oči vidět podmínky v jakých vězni museli žít a pracovat.

Archiv: www.dk-ostrov.cz/om/08-07.pdf

Děkujeme za návštěvu a přejeme pevné zdraví.

Ivan Machek

fotografiemi přispěl T. Markovič (VII.B)