Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Holanďané v Čechách aneb pomsta byla sladká

Foto

V týdnu od 14. do 20. dubna pobývala v Ostrově a okolí skupina 17 nizozemských studentů v rámci 2. části výměnného studijního programu mezi školou Marianum Groenlo a Gymnáziem Ostrov. Čeští studenti tentokrát na oplátku hostili nizozemské studenty ve svých domovech. A jak jsme si to užili?
Byl to opravdu nabitý týden – v rámci rodinného dne měli studenti našeho gymnázia zabavení holandského partnera plně ve své režii. Učitelé Sander Baten a Bartosz Lusiak spolu s námi například navštívili stříbrnou štolu a mincovnu v Jáchymově, Horní hrad a Hostinec na statku v Jakubově. V pondělí jsme chtěli nizozemským studentům ukázat pravou českou zimu, což se vzhledem k počasí opravdu podařilo. Autobus nás vyvezl na Boží Dar, kde právě chumelilo - to se v Nizozemí opravdu příliš často nestává. Abychom plnohodnotně vyvážili nadmíru zajímavou vycházku po holandských blatech, kde někteří naši studenti skončili po pás v bahně, zvolili jsme na úvod 5,5 km dlouhou výletní trasu po Ježíškově cestě. Nizozemští studenti jistě s nostalgií vzpomínali na svá kola zaparkovaná doma v garáži, na pěší chůzi totiž nejsou příliš zvyklí a v každé zastávkové boudičce vydatně odpočívali. Nu, tomu se prostě stručně říká „Czech experience“. Po procházce si mohli Holanďané vyzkoušet sáňkování na lopatách (většina z nich asi poprvé v životě). Celý výlet uzavřela prohlídka Rudé věži smrti ve Vykmanově s výkladem bývalého politického vězně pana Mandrholce. Měli tak možnost alespoň trochu nahlédnout do jedné z temných ér historie naší země, o níž většina z nich neměla ani tušení.
Úterý jsme strávili v Praze. S ohledem na nedostatek kopců a vyhlídek v Nizozemí jsme jako první bod zvolili výšlap na Petřínskou rozhlednu, aby si studenti mohli vychutnat pohled na stověžatou Prahu. Následovala prohlídka Pražského hradu, procházka Královskou cestou až na Staroměstské náměstí a rozchod. Ve středu nás čekala obligátní prohlídka světově proslulých Karlových Varů. Celá akce začala výtvarnou dílnou v Becherově vile, kde studenti malovali na skleněné tabulky. Neodpustili jsme si výstup na Dianu, v rámci zachování přátelských mezinárodních vztahů jsme se ale dolů již svezli lanovkouJ. V centru města studenti i přes naše varování vydatně ochutnávali léčivé prameny, ale karlovarskou oplatkou si všichni jistě nakonec spravili chuť.
Čtvrtek byl ve znamení vytváření prezentací v anglickém jazyce, kdy studenti ve skupinách po 4 porovnávali obě kultury z různých aspektů. Tématy prezentací bylo jídlo, krajina, jazyk, školství a podobně. Prezentace měly velký úspěch, opravdu jsme se pobavili, neboť studentům se podařilo zapojit i publikum, například při vzájemném čtení jazykolamů v češině a holandštině.
Výměnný pobyt umožnil studentům z obou zemí poznat jak každodenní život v rodině, tak systém výuky ve škole, kterou nizozemští studenti mohli navštívit v pondělí a ve čtvrtek dopoledne, představili jsme jim specifika jak obecně česká tak i regionální, stejně jako tomu bylo v říjnu v Nizozemí. Celý týden si všichni procvičovali angličtinu a to jak oficiálně během výkladů na různých památkách, tak ve volném čase, kdy se studenti scházeli a trávili večery společně na různých místech ve městě.
Rada pro vás? Pojďte do toho příští rok s námi a zažijte totéžJ.
 
Mgr. Vendula Mokruschová a Mgr. Miroslava Vaicová



Zpět

Gymnázium Ostrov