Výměnný pobyt v Nizozemí

Studenti Gymnázia Ostrov se letos na podzim již podruhé vypravili do Nizozemí v rámci výměnného projektu se střední školou Marianum ve městě Groenlo. Studenti bydleli u svého holandského partnera doma, tudíž zažili životní styl Holanďanů včetně stravy opravdu na vlastní kůži. Komunikačním prostředkem byla angličtina, přičemž úroveň našich a holandských studentů byla srovnatelná. Rozdíl ovšem spočíval v tom, že Češi se v Nizozemí anglicky velice dobře dorozuměli i s rodiči studentů, což u nás ještě není vždy pravidlem. První den, tedy v neděli, připravily pro české studenty program jejich hostitelské rodiny. Několik studentů se spojilo a vyrazilo společně na paintball a golf, což se setkalo s velkým úspěchem.
            V pondělí jsme všichni společně vyrazili na výlet do Giethoornu neboli „malých Benátek“. Nafasovali jsme bidla a po šesti si posedali do mělkých loděk. Naším úkolem bylo po vzoru benátských gondoliérů projet po kanálech celé městečko včetně přilehlého jezera. Tato romantická akce nám zabrala asi dvě hodiny a někteří studenti si u toho opravdu vydatně posílili bicepsy. V úterý následoval výlet do technického muzea ve městě Hengelo, kde studenti absolvovali prohlídku v anglického jazyce. Nejvíce je ovšem zaujala herna, kde si měli možnost spoustu technických zajímavostí vyzkoušet. Pokračovali jsme do historického města Oldenzaal. Zde jsme si prohlédli kostel z jedenáctého století a poté i interiér měšťanského domu ze století sedmnáctého. Tam studenty nejvíce oslovil exponát mučícího křesla, na němž vyslýchaní seděli na hřebících. K dispozici byl opět anglicky mluvící průvodce a ten studentům jeho funkci podrobně vylíčil.
            Středa byla tradičně věnována celodennímu výletu do Amsterdamu. Nejprve skupiny studentů vypracovávaly úkol zadaný holandskými učiteli, kdy hledali ve městě vybrané cílové body. Poté jsme podnikli tradiční „canal tour“ neboli projížďku na lodi po kanálech, přičemž jsme opět měli možnost něco se o tomto úžasném městě a jeho historii dozvědět z anglického doprovodného výkladu. Víte například, proč jsou domy v Amsterdamu vykloněné dopředu a každý má na štítu umístěný veliký hák? My už to víme – je to kvůli stěhování. Domy jsou tak úzké, že stěhování po schodech prostě není možné, vše se tedy stěhuje po lanech okny. A ještě jeden zajímavý bod jsme stihli navštívit před rozchodem, a to sice Begijnhof neboli Dvůr bekyní, kde v polonáboženském společenství po staletí žily členky zbožného řádu Bekyní, založeného ve 14. století. Najdete zde také nejstarší dřevěný dům v Amsterdamu..
            Čtvrtek byl ve znamení příprav na prezentace před rodiči. Dopoledne studenti pracovali ve skupinách po čtyřech na svých projektech ve velké místnosti zvané Media Centre. Odpoledne si svoje výstupy i vyzkoušeli a vyslechli hodnocení a doporučení ze strany učitelů. Následovala tradiční společná večeře ve školní jídelně. Někteří studenti byli trochu nervózní z toho, že mají veřejně a na mikrofon mluvit anglicky, ale to je právě ona zkušenost, kterou všichni zpětně ocení. Nakonec to všichni bravurně zvládli a poslední večer si potom již s úlevou pořádně užili.
Třetí týden v dubnu dorazí holandští studenti a jejich učitelé k nám do Čech a my už teď přemýšlíme o tom, co jim ukážeme, čím je zaujmeme a překvapíme. Držte nám palce.

Mgr Vendula Mokruschová a Mgr. Miroslava Vaicová