Gymnázium- netradiční projekty i v létě!

Setkávání našich studentů s žáky z partnerských škol v zahraničí má již mnohaletou tradici. Výměnné studijní pobyty, společné projekty či sportovní a kulturní aktivity jsou dnes již standardem. Ve srovnání s jinými školami lze ale za výjimečná považovat letní prázdninová setkávání ostrovských studentů a jejich německých přátel v Krušných horách, která probíhají již několik let.

Část letošních prázdnin prožili společně gymnazisté z Ostrova a Schwarzenbergu v Nových Hamrech. Ve smíšených česko-německých skupinách pracovali ve workshopech, jejichž hlavním tématem byly krušnohorské pověsti a legendy z obou stran společné hranice. Vznikl tak mj. originální česko-německý i německo-český transparentní slovník, který rozšířil slovní zásobu zúčastněných studentů ke zvolenému tématu. Vybrané lokality studenti navštívili a poté na ně nahlédli svýma očima ze všech možných úhlů pohledu. Kromě fotografií, obrazů nebo básní vznikla také půvabná divadelní představení. V současnosti vzniká kalendář, který poslouží nejen jako upomínkový předmět, ale také jako cenná propagace projektu i obou škol.

Celé dění zaznamenával česko-německý studentský „Press-teamť. Jeho zpravodajství i zmiňované „produktyť zdobí prostory obou partnerských škol, v nichž si je mohou všichni prohlédnout.

Tím však projekt neskončil. Na podzim by měli ostrovští studenti navštívit gymnázium ve Schwarzenbergu, následovat by mělo setkání s vyhodnocením projektu studenty i pedagogy. Poděkování za uskutečnění projektu patří profesorům Aleně Nové, Jaroslavě Strachoňové a Jitce Brychtové. Za technickou pomoc pak Ladislavu Ščerbovi. Projekt byl realizován za podpory fondu EU Interreg IIIA – Euregia Egrensis.