Student ostrovského gymnázia letí na MS na Hawaii !

Náš student III. ročníku Lubomír Bachura dosáhl ve své sportovní kariéře významného úspěchu. Na základě výborných výsledků v Evropském poháru v terénním triatlonu - Xteře, si zajistil letošní účast na MS . MS se v letošním roce uskuteční28.10.2007 tradičně na Havajském ostrově Maui v USA !

Co předcházelo této nominaci. Luboš od mládí zkoušel mnoho sportů, ale teprve v posledních 3 letech systematicky tvrdě trénuje. Již v loňské sezóně dosáhl významných sportovních úspěchů. Největším úspěchem bylo celkové vítězství v Českém poháru Xterra. Na základě tohoto pohárového vítězství byl vyhlášen i nejlepším juniorským sportovcem města Ostrov.

V letošním roce byl sportovní cíl úplně jiný - vyjetí nominace na MS. To znamenalo i zvolení jiné struktury soutěží. Luboš se musel zúčastňovat zahraničních závodů, které byly vypsány jako Evropský pohár. Jen na těchto závodech je možné si výborným výkonem zajistit účast na MS. Náš student se zúčastnil hned tří EP. Startoval v Rakousku, Německu a Anglii. Ve všech závodech podal velmi dobré výkony a vždy stál v juniorské kategorii na stupních vítězů. Mimořádného výkonu však podal v německém Titisee. Zde startoval společně s dalšími 144 muži z 11 zemí v hlavním závodě. Do cíle doběhl jako 28. muž absolutního pořadí a v juniorské kategorii zvítězil. Tímto výsledkem splnil nominační kritéria pro start na MS. Gratulujeme a 28.10.2007 budeme držet palce.

Luboš Bachura startuje v Xteře za X-team BaNo K.Vary. Trénuje 5x - 6x týdně. Za týden průměrně odtrénuje 12 -15 hod. O sobotách a nedělích velice často, pokud nezávodí, trénuje 2x denně. Za rok stráví zhruba 60dní na soustředěních, kde se trénuje většinou 3x denně. 95% tréninkové práce probíhá v přírodě a za každého počasí. Luboš absolvuje většinu tréninků na třech místech, a to v Ostrově, v K.Varech a na B.Daru.

Co je Xterra? Xterra je terénní triatlon. Závod se začíná hromadným startem plaváním, které bývá kolem 1 km dlouhé.Většinou se plave v rybníku, přehradě či moři. Následuje rychlé převlečení do cyklistického v prvním depu a závodník vyjíždí na cyklistickou část. Ta se absolvuje na horských kolech v terénu a bývá dlouhá kolem 30 km. Ve druhém depu dochází k bleskovému přezutí a závodník vybíhá do poslední části závodu. Běžecká část se běhá rovněž v terénu a bývá 10 km dlouhá. Popsané vzdálenosti jsou vzdálenosti, které se vypisují na celorepublikových pohárových závodech pro hlavní kategorii. Hobby závody bývají vypisovány na polovičních tratích. Xterra se jezdí i v Ostrově .