Studentská minikonference "Železná opona v regionálních dějinách"

Ve čtvrtek 28. února 2013 se konala v rámci projektu Moderní dějiny do škol na našem gymnáziu ve spolupráci s o. s. PANT a portálem www.moderni-dejiny.cz Studentská minikonference "Železná opona v regionálních dějinách".

www.moderni-dejiny.cz/clanek/studentska-minikonference-o-zelezne-opone-a-lagrech-v-ostrove-nad-ohri/

Konference se účastnili studenti tří gymnázií (Ostrov, Sokolov a Karlovy Vary). Po dopolední části, kde studenti vyslechli přednášku Adolfa Rázka, dlouholetého vyšetřovatele ÚDV a diskusi s politickými vězni (František Zahrádka, Zdeněk Mandrholec, Ludvík Florián , Jaroslav Huml a Adolf Rázek) se v odpolední části účastníci minikonference přemístili autobusem do Jáchymova. V jáchymovské mincovně se ujal vyprávění kronikář města pan Oldřich Ježek, jehož pojetí výkladu dějin města bylo pro nás velmi inspirativní. Následovala prohlídka expozice muzea věnovaná lágrům z 50. let a osobní vyprávění pamětníků - MUKLů. Cestou do Ostrova jsme navštívili Vykmanov a obávanou Věž smrti, kde měli opět sudenti možnost na místě diskutovat s těmi, kteří toto utrpení zažili. Poslední zastávka byla na náměstí v Ostrově, kde na kulturním domě je sousoší, které vyrobil jeden z MUKLů, který pracoval na Věži smrti a v lágru "L", Jaroslav Šlezinger. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem hostům za návštěvu a  přeji hodně zdraví a vitaliy :o)

Ivan Machek

PS:

Zvláštní poděkování Petru Pánkovi, Petru Šimíčkovi a Jirkovi Sovadinovi za velkou pomoc s realizací konference.

PS II.:

zajímavý odkaz - aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2010/01/29/co-zbylo-z-jachymovskeho-pekla-dvacet-let-po-samet/