Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

MUDr. Jarmila Weinbergrová besedovala se studenty o holokaustu

Foto

 

 
V pátek 8. března 2013 navštívila naše gymnázium MUDr. Jarmila Weinbergrová, která studentům vyprávěla svůj příběh z doby druhé světové války. V roce 1942 byla jako osoba „neárijského původu“ deportována se sestrou a rodiči do Terezína. Zde prožila své první otřesné zkušenosti. Nešlo o vyhlazovací tábor, ale jak studentům paní Weinbergrová vyprávěla, úmrtnost byla vysoká. V roce 1944 byla rodina transportována do Osvětimi. Rodiče šli z rampy rovnou do plynu. Mamince bylo 48 let a tatínkovi 60 let. Po několika měsících byla ještě v roce 1944 spolu s dalšími děvčaty převezena na západ do Christianstadtu, což byla pobočka koncentračního tábora Gross Rosen. Tady vyráběly
betonové cihly ve dvanáctihodinových směnách. Byla to doslova otrocká práce. Začátkem února 1945 musela nastoupit pochod smrti. Prošla Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a v Chebu byla naložena do dobytčáků a odvezena spolu s dalšími, které pochod přežily do Bergen Belzenu. V tomto táboře nebyly plynové komory, ale tisíce lidí umíraly hlady, vyčerpáním a nemocemi. Osvobození se paní Weinbergrová dožila 15. dubna 1945, když tábor Bergen Belzen osvobodili angličtí vojáci. Do Prahy se vrátila 13. července 1945. Z rozvětvené rodiny čítající 35 lidí se vrátila jako jediná. Po válce vystudovala medicínu a v roce 1950 nastoupila na umístěnku do karlovarské nemocnice. V Karlových Varech žije dodnes. Paní Jarmile Weinbergrové bude letos úctyhodných 90 let. Děkujeme za vzácnou návštěvu a přejeme hodně zdraví. Mgr. L. Květoňovi  z karlovarské Židovské obce děkujeme za zprostředkování návštěvy.
Ivan Machek
 
Více:
vary.idnes.cz/karlovarska-lekarka-jarmila-weinbergerova-oslavila-devadesat-let-1cj-/vary-zpravy.aspx
 

 



Zpět

Gymnázium Ostrov