Revizor kontra Měsíc pro smolaře, aneb Gogol versus O

S prvním jarně prozářeným dnem se rozhodl výběr tříd V6.A, V6.B a V3.B vyrazit do Prahy na exkurzi. Ačkoliv jsme vyjížděli z pošmourného Ostrova, Praha nás vítala slunečnou náručí. Bylo nám jasné, že program bude bohatý a času bude opět málo. Však stihnout A. Muchu, prohlídku Stavovského divadla a pak samotné divadelní představení v časovém limitu jsme prostě museli. A co na to účastníci?

Šárka Stránská za tercii: „Předpoklady spolužáků nezněly moc nadšeně, ale výlet mě překvapil. Hned jak jsme vyrazili do Národní galerie, jsem věděla, že to bude něco super. A toho jsem se dočkala. Výstava byla něco velikého. Doslova. Obří plátna mě ohromila. Další zastávkou bylo Stavovské divadlo. No, divadlo, říkala jsem si. Nic super to asi nebude. OMYL. Jeho historie mě dostala. Kdo by to byl čekal!? Musím uznat, že každé divadlo takovouhle historii nemá. Posledním bodem programu bylo samotné divadelní představení. Sice mě mrzelo, že nejdeme do Národního divadla, ale po zhlédnutí Měsíce pro smolaře mi bylo jasné, že nic mě mrzet nemusí. Díky tomuto představení jsem nostalgicky zavzpomínala na dramaťák. Těsný kontakt s diváky, dramatické zvraty, postavy, příběh, charaktery a skvělé výkony herců Sv. Skopala, M. Novotného a, pro nás neznámé, ale o to více skvělé, L. Polišenské nás utvrdily v tom, že vidět stálo za to.“
            Petr Modrovič za sextu: „Účelem páteční exkurze do Prahy bylo zhlédnutí Gogolovy hry – Revizor. Ale abych nepředbíhal, začnu pěkně od začátku. Vyráželi jsme v 7:30 z Ostrova od bočního vchodu gymnázia. Žádný překvapující fakt, no né? Ve Varech jsme vyzvedli zbytek studentů a hurá do Prahy. Jela naše třída (V6.A) a tercie (V3.A možná B... prostě ti malí lidé k nám poloviční). Cesta probíhala poklidně, doprava klidná, počasí dobré.
            Jako první nás svou velikostí a propracováním ohromila Slovanská epopej od Alfonse Muchy. nás. Poté jsme měli chvilku čas na doplnění zásob jídel, naplnění bříška, svlažení hrdla a vyprázdnění peněženek. Následovala prohlídka Stavovského divadla i těch prostor, kam se člověk běžně nedostane. Vyslechli jsme si historii, prohlédli interiér a dostali se i do prostor podzemních. Po prohlídce se naše třídy rozdělily. „Prckové“ někam šli?
            A my jsme šli na večerní představení již zmíněné hry Revizor. Hra se celkem líbila, herecké výkony byly výborné, děj slušný. Následující cesta domů, ač byla ve znamení polospánku a dřímoty, uběhla poklidně a řidič nás v pořádku odvezl domů. Domů, do Ostrova, do baráku, do postýlky jsme se dostali v cca. 1 hodinu ráno.
            Dovoluji si za nás za všechny říct, že se výlet povedl a rádi by jsme si ho zopakovali.“

D. V.