Beseda s Xavierem Baumaxou bez "Pažitky"

Dne 24.května 2013 poctil Xavier Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, písničkář a kytarista, vystudovaný češtinář a angličtinář svou návštěvou naše gymnázium, kde byl hlavní a zároveň jedinou známou tváří na besedě. Spolu s ním ho doprovázel jeho malý syn Prokop, který si často uzurpoval veškerou pozornost pro sebe a častými výstřelky a výkřiky přiváděl obecenstvo (nás, žáky) k až hlasitému smíchu. Jeho táta se ho snažil zabavit jak to jen šlo, dával mu různé hračky, avšak to přineslo klid jen na krátkou dobu, než ho hračka omrzela a on znovu spustil. Celkově to však besedě neubíralo na kvalitě, ba naopak. Xavier odpovídal na všelijaké dotazy, od ničeho neodbíhal a nesnažil se nic skrývat. Názory měl přímé, jasné a bylo snadné poznat, že jdou opravdu z jeho hlavy. Otázkám se meze opravdu nekladly, a tak padaly odpovědi i na to, zda a jak pečuje o své hlasivky, jestli není někdy těžké být tak často od rodiny, dotazy padaly i na zbrusu nové album Dawntempo.

www.youtube.com/watch?v=tBurLEhpynY

K otázce s rodinou bych se ráda vrátila. Mnozí nad tím totiž přemýšlí pouze povrchně – včetně mě – a když se řekne muzikant, který má spoustu koncertů, napadne je, že je po celý rok mimo domov a že se s rodinou vůbec nevidí. Překvapivě je opak pravdou. Pan Baumaxa se svěřil, že stráví ročně 100-200 dnů na koncertech a podobných událostech, a tak mu zbývá mnoho a mnoho času na své dvě děti i svou manželku. Při hlubším zamyšlení člověku dojde, že to je mnohem víc než kolik si může dovolit běžný zaměstnanec. Svým projevem i vzhledem vypadal velice uvolněně, upřímně a svérázně, nebál se přihodit do debaty nějaký ten vtip, sem tam i poněkud peprnější. Nevyhýbal se ani sprostým slovům, avšak díky přítomnosti Prokopa musel své vyjadřování přeci jen omezit. I když se za zhruba hodinu a půl nepodařilo zodpovědět zdaleka všechny otázky a vyřešit všechna témata, byli Xavier Baumaxa a jeho syn Prokop odměněni bouřlivým potleskem a několika studentům se podařilo získat jeho podpis, či se s ním dokonce vyfotit. Zkušenost je to určitě k nezaplacení a já se těším, až k nám zase přijede někdo další na besedu.

Lucie Prokopová, Gymnázium Ostrov

více informací na: