Gymnázium Ostrov
Z některých škol odcházejí nic netušící absolventi do nelítostného světa, přáli bychom si, aby z ostrovského gymnázia vycházeli nelítostní absolventi a absolventky do nic netušícího světa!

Česky English Deutsch

Rozhovor s Lubošem Bachurou

Naprosto výjimečného úspěchu dosáhl student 3.A L. Bachura na mistrovství světa v terénním triatlonu na Havajských ostrovech. V konkurenci nejlepších borců na světě skončil v juniorské kategorii na skvělém 7. místě !!!

10 otázek pro Lubomíra Bachuru :

1. Co je to terénní triatlon? Stručná charakteristika terénního triatlonu.
Xterra neboli terénní triatlon je obdobou olympijského triatlonu. Závodník plave přibližně 1 km v řece, rybníce či v moři, na horském kole absolvuje zhruba 34 km a běží obvykle 11 km v náročném terénu.

2. Co nebo kdo tě k terénnímu triatlonu přivedl?
Ještě před dvěma lety jsem tento sport vůbec neznal. K závodění mě přivedl trenér Jan Novák, který trénuje především lyžaře běžce. Běžecké lyžování jsem zařadil jako zimní přípravu pro závodění na silničním kole, což je sport, kterému jsem se věnoval před Xterrou.

3. Jedná se o tvůj hlavní sport, nebo máš ambice i v nějakém jiném sportovním odvětví, kde se může využít vytrvalost?
V současné době je Xterra mým hlavním sportem. Vzhledem k tomu, že je potřeba trénovat hned tři disciplíny najednou, nezbývá již síla ani čas na jiný sport. Pouze v zimním období nahrazuji cyklistiku běžeckým lyžováním.

4. Jaké jsou tvé tréninkové objemy? Kolik času musíš tréninku věnovat?
Trénuji 5-6 dní v týdnu. V některých dnech absolvuji i dva až tři tréninky hned po sobě. Často se tudíž domů vracím až pozdě večer. O víkendech bývají závody a nebo mě čeká opět náročné trénování. Pokud mám volný den, např. před závodem, věnuji ho odpočinku a regeneraci.

5. Nakolik je tento sport srovnatelný s běžným triatlonem, který je i olympijským sportem ?
Rozdíl je především v tom, že terénní triatlon probíhá opravdu v terénu. Například - zatímco závodník běžného triatlonu má během cyklistické části na silnici možnost schovat se do balíku, v terénu musí každý sám a naplno.

6. Je alespoň reprezentace nějak podporována státem ?
Není, nejsme v žádném svazu, takže je to všechno na soukromé úrovni, vlastních penězích a sponzorech. Jako reprezentant mám ke sponzorům samozřejmě blíž.

7. Jak se daří vrcholovému sportovci ve spojení se školními povinnostmi? Je to náročné spojení?
Spojit vrcholový sport se studiem je pro mě velice náročné. Zejména v chemii se občas vyskytne problém, ale celkově to zatím jde.

8. Co další zájmy, zbývá na ně čas?
Na ostatní zájmy mnoho času nezbývá. Pokud nějakou chvíli vyšetřím, rád ji trávím se svou přítelkyní.

9. Další tvoje přání a sportovní ambice?
Především doufám, že budu nadále úspěšný v závodech Evropského poháru a že se i v příštím roce nominuji na MS, kde bych rád bojoval o medailové umístění. Věřím, že mi štěstí bude přát, nezraním se a nebudu mít žádné závažné zdravotní problémy.

10. A jaké jsou výhledy do času pomaturitního ?
V tom mám nyní jasno – rád bych studoval na FTVS.

Fotogalerie



Zpět

Gymnázium Ostrov