ČESKÝ JAZYK A LITERATURA 2012/2013

1)     Zhodnocení maturit 2013

Ve školním roce 2012/2013 maturovalo z českého jazyka a literatury celkem 63 žáků.

Výsledky písemných maturitních zkoušek z českého jazyka:

V8. A

-          20 žáků psalo maturitní písemnou práci v řádném termínu

-          práce opravovali Mgr. Jana Matoušková a Mgr. Ivan Váňa

V8. B

-          19 žáků psalo maturitní písemnou práci v řádném termínu

-          práce opravovaly Mgr. Dana Staňová a Mgr. Ivana Alfonsová

4. A

-          24 žáků psalo maturitní písemnou práci v řádném termínu

-          práce opravovaly Mgr. Jaroslava Strachoňová a Mgr. Naděžda Čechmanová

-          všichni studenti uspěli

V didaktickém testu z českého jazyka uspěli všichni.Na ústní maturitní zkoušky se připravili všichni maturanti zodpovědně, neuspěl pouze jeden žák.

2)     Ze života předmětové komise

a)       V současné době máme tři učebny, které jsou vybaveny moderní didaktickou technikou. Žáci NG se učí dle učebnic z nakladatelství Fraus a žáci VG používají moderní učenice z nakladatelství Didaktis. Ke zkvalitnění výuky slouží různé vzdělávací programy a interaktivní tabule. Výhodou je, že jsou koncipovány v souladu s požadavky na novou maturitní zkoušku.

b)      V tomto školním roce úspěšně odmaturovala Nguyen Thuy Linh, která reprezentovala naši školu v mnoha literárních soutěžích a dosáhla vynikajících výsledků na republikové úrovni. Opakovaných úspěchů dosáhla také v soutěži O cenu Filipa Venclíka, v níž se pohybovala vždy na stupních vítězů. Slavnostní vyhlášení se konalo v pražské Lucerně za účasti představitelů města Prahy, zástupců kulturního života a pana V. Venclíka, který převzal záštitu nad touto soutěží.  Následovalo dojemné rozloučení s naší studentkou, pro níž tato soutěž již končí. I v rámci Karlovarského kraje získala třetí místo v kategorii próza v VI. ročníku Literární soutěže Krajské knihovny Karlovy Vary. Poděkování patří i Mgr. J. Strachoňové, která Nguyen Thuy Linh vedla. Velkou radost udělal češtinářům student NG Jan Vintr  (V4.A), který získal druhé místo v literární soutěži O pardubický pramínek. Jan na téma Klikaté cesty písma napsal opravdu originální příběh.

c)       Úspěchu jsme opět dosáhli v olympiádách z českého jazyka a literatury. Ve školním kole se na prvním místě umístila Nguyen Thuy Linh (V8.A), na druhém Natálie Jírovská (V5.A) a třetí místo patřilo Michaele Vrchotické (V7.B). Výrazným talentem na NG je Tereza Rambousková (V4.B), jež se dostala do celostátního kola a v červnu se zúčastní týdenního soustředění.

d)      Nedílnou součástí výuky českého jazyka jsou i poznávací výlety a návštěvy divadel. Žáci NG si prohlédli Stavovské divadlo, byli na výstavě A. Muchy a zhlédli představení Gogolovy hry Revizor. Studentům VG se nejvíce líbilo představení Klapzubova jedenáctka v divadle Minor. Na své si přišli nejen E. Basse, ale i milovníci kopané. Pravidlem jsou i každoroční exkurze do knihoven.

e)       Členové naší komise v průběhu celého roku sledovali změny státních maturit. Všechny získané informace předávali žákům včas a ti byli na maturitní zkoušku velice dobře připraveni. Ke 30. září 2012 jsme aktualizovali a rozšířili seznam literárních děl k maturitě 2013. Všichni vyučující českého jazyka mají osvědčení k hodnocení písemných i ústních maturitních zkoušek.

·         Vyučující českého jazyka a literatury:

Mgr. Jaroslava Strachoňová – předsedkyně předmětové komise

Mgr. Ivana Alfonsová

Mgr. Naděžda Čechmanová

Mgr. Jana Hasmana Matoušková

Mgr. Jakub Hecht

Mgr. Dana Staňová

Mgr. Ivan Váňa

Mgr. Daniela Vlnatá

Za PK ČJL  bych chtěla poděkovat všem vyučujícím českého jazyka a literatury nejen za kvalitní výuku, ale i za organizaci mimoškolních aktivit.

Dne 17. 6. 2013                                                                       Mgr. Jaroslava Strachoňová