Na gymnáziu v Ostrově patří výuka jazyků mezi hlavní priority. Prostřednictvím projektového vyučování, výukových programů na PC i s využitím internetu poznávají studenti jazyk a kulturu jiných zemí, čímž se aktivně připravují na soužití v Evropské unii. Nezastupitelnou úlohu mají kontakty se školami v zahraničí, které naše škola systematicky rozvíjí. Studenti tak mají jedinečnou možnost nejen intenzivně prověřovat své konverzační schopnosti v praxi, ale také poznávat životní styl a prostředí jiných zemí.

Vztahy ostrovského gymnázia s partnerskými školami v zahraničí mají již dlouholetou a bohatou historii. Již v prosinci roku 1975 vznikla partnerská dohoda mezi Gymnáziem Ostrov a Gymnáziem B. Brechta ve Schwarzenbergu, kterou během 30 let neohrozily změny politické, ekonomické ani klimatické. Dohodu o partnerství má naše gymnázium uzavřenou dále také s bavorskými gymnázii v Hofu, ve Wundsiedelu a v Bayreuthu, nová je spolupráce z francouzsko-německým lyceem v Saarbrückenu. Na těchto školách se ostrovští studenti zúčastňují dlouhodobých (celoročních nebo půlročních) či krátkodobých týdenních studijních pobytů. Každoročně vyjíždějí naši studenti také na studijní pobyt do Velké Británie. Tyto kontakty umožňují realizovat nejen studijní pobyty, ale také mezinárodní workshopy či jiné zvláštní aktivity. Například ve Weidenbergu probíhá s účastí naąich studentů pravidelně simulační hra POL&IS, během níž studenti řeší různá politická témata a obhajují svá stanoviska – pochopitelně v německém jazyce. Velmi se osvědčila spolupráce ostrovského gymnázia v rámci mezinárodního projektu Sokrates (za účasti škol z Nizozemska, Rakouska a Německa), v němž byla jednacím jazykem studentů angličtina.

Pravidelná jsou hudební setkání (například společné koncerty pěveckých sborů v Německu i v Ostrově) i setkání sportovní. Protože se našim vyučujícím podařilo získat dotace z fondů EU, mohlo naše gymnázium uspořádat také 8-denní prázdninové pobyty v Nových Hamrech. Naąi a němečtí studenti zde společně tvořili na poli výtvarném, kulturním i sportovním.

Nic z toho by nebylo reálné bez neutuchající aktivity vyučujících cizích jazyků. Vážíme si toho, že naše gymnázium takové profesory má.