Charakteristika školy | Z historie školy | Kontakty | Termínový kalendář 2008/2009

Jak školu najít
Profesorský sbor
Předměty
Učební plán
Rozvrhy hodin
ŠVP
Nabídka kroužků a aktivit pro studenty
Úspěchy studentů
SIPV - školení, infocentrum
ICT plán
Studentské stránky
Prevence sociáln? patologických jev?
Katedra online
Studijní pobyty
Galerie úspěšných studentů
Suplování
Maturity 2008
Měsíční plány akcí
Školní řády

Dobrý den!

Dnes je: Sobota 27. července
Svátek má:

Jméno :
Heslo :

10 let vým?nných pobyt?

Už deset let probíhají mezi ostrovským gymnáziem a Johann-Christian-Reinhart-gymnáziem v Hofu vým?nné pobyty. Už deset let sbírají studenti ve v?ku 14-17 let odvahu, odjet na týden do úpln? cizího prost?edí, ubytovat se v cizí rodin?, denn? s nimi komunikovat v nemate?ském jazyce, vzdát se soukromí a ješt? k tomu chodit do tam?jší školy, kde se všechny tyto nároky ješt? zdvojnásobují. Návratem do ?ech to pro n? ovšem nekon?í, nebo zde se role obracejí a z návšt?vník? se stávají hostitelé. Ti dbají nato, aby jeho n?meckému partnerovi nic nechyb?lo a hlavn? aby si z pobytu v ?echách odvezli nové zážitky a zkušenosti ? nap?. takové, že ?echy nep?edstavují pouze vietnamská tržišt?, kapsá?i a nízká životní úrove? (jak ob?as dokazují n?mecké p?edsudky a po?áte?ní p?edstavy n?meckých student? v??i ?ech?m), nýbrž že se Evrop? dokážeme vyrovnat a máme jí i co nabídnout. Z pohledu po?ádajícího u?itele musím vyseknout poklonu všem student?m, kte?í se pobytu dosud zú?astnili, protože nejenže p?ekonali sami sebe a sv?j minimáln? po?áte?ní stud (ten nemine nikoho), ale rovn?ž výborn? reprezentují naše gymnázium v zahrani?í, odkud se nám vrací pouze pozitivní ohlasy. Nesmí se však zapomenout, že totéž se týká n?meckých student?, pro které tento pobyt v ?echách znamená rovn?ž velký krok do neznáma.

K jubilejnímu 10. pobytu se letos p?ihlásilo i rekordních 10 zájemc? z n?mecké strany a 9 z ?eské. Abychom se ukázali v nejlepším sv?tle, p?ipravili jsme pro n?mecké studenty bohatý program, nap?. prohlídku K.Var? s výkladem o historii a zajímavostech, procházku Prahou ?i návšt?vu sklárny Moser. Velký dojem ale ud?laly i soukromé aktivity student?, jako byly spole?né návšt?vy ?ajovny, ochutnávka ?eské kuchyn? ? zejména ?eských knedlík? (d?kujeme našim maminkám) anebo jiná organizace školy, než na jakou jsou v N?mecku zvyklí. Pro naše n?mecké hosty se snažíme vybírat takovou skladbu p?edm?t?, aby se nejen nenudili, ale mohli se t?eba i aktivn? zapojit (vedle jazykového vyu?ování, se zú?ast?ují p?edm?t? jako výtvarná ?i hudební výchova, t?locvik, fyzika, chemie, matematika nebo informatika). K tomu navíc je zasv?cujeme do taj? a základ? ?eského jazyka tak, aby odjížd?li alespo? se znalostmi základních frází pro p?ípad, že se sem budou chtít jednou vrátit.

A my doufáme, že tento pobyt motivuje nejen naše studenty k piln?jšímu studiu n?meckého jazyka, ale rovn?ž i ty n?mecké k bližšímu zájmu o naši zemi. K tomu nám dopomáhá na n?mecké stran? kolega, zarputilý student ?eštiny a obdivovatel ?eské kultury, pan Martin Hauke, kterému také pat?í velikánský dík zato, že v?nuje mj. i sv?j volný ?as a už t?mto vým?nným pobyt?m nebo jiným ?esko-n?meckým aktivitám pro studenty a že se už tak dlouho vzorn? a rád stará o naše studenty v Hofu. Stejn? tak nelze opomenout oba ?editele partnerských škol, kte?í celý projekt podporují, všechny mé ?eské kolegy, kte?í ochotn? p?ijímají zahrani?ní návšt?vy ve svých hodinách, a dokonce jim své vyu?ování p?izp?sobují. Mgr. Veronika Lanová

PS: Bližší informace o našem partnerském gymnáziu v Hofu naleznete na www.reinhart-gymnasium-hof.de